TR / EN

Blog

Anasayfa   -   Blog   -   SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

31 Ekim 2019

SEO uyumlu makale nasıl yazılır sorusu, SEO dünyasındaki önemli konu başlıklarından bir tanesidir. Bu yazımızda, seo uyumlu makale ne demek, SEO uyumlu makale nasıl yazılır, sizlerle paylaşıyoruz.

SEO Uyumlu Makale Yazmak

Eğer makalelerinizin SEO uyumlu olmasını istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

1 – Özgün İçerik

Oluşturduğunuz içeriklerin tamamı özgün olmalıdır. Piyasada içerik yazdırmak için bulabileceğiniz yüzlerce içerikçi mevcut. Hatta bu işin piyasası, kelime başına 1 kuruş. Yanlış duymadınız 1 kuruş. Yani 100 kelimelik bir içeriği 1TL ye yazdırabilmeniz mümkün.

Peki problem nedir?

Bu içerik yazan arkadaşların büyük bir kısmı içerikleri şu şekilde yazıyor: İnternette 10 saniyelik bir araştırmanın ardından, Google’da ilk sırada çıkan sayfayı açıyorlar. Burada yazan içeriği cümle cümle okuyorlar ve akıllarında kalanları sizin içeriğinize yazıyorlar. Aslında yeni oluşturulan bu metin bir bakıma özgün olmuş gibi gözükse de, aslında ortaya tam bir çöp içerik çıktı diyebiliriz. Bu kadar değersiz bir metinle Google’da üst sıralara çıkmanız da mümkün olmayacaktır.

2 – Anahtar Kelime Çalışması

Anahtar kelime çalışması, SEO uyumlu makale yazmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer konudur. Eğer hangi aramalarda Google’da üst sıralarda çıkacağınızı bilmiyorsanız, o makaleyi de yazmanıza gerek yok diyebiliriz herhalde!

3 – Rakip Analizi

Aşağıdaki soruların cevapları doğrultusunda oluşturacağınız strateji, SEO uyumlu makalenizin de başarısını belirleyecektir.

  • Rakibiniz sizden ne kadar güçlü? Eğer karşınızda adeta bir sektör devi duruyorsa, anahtar kelimenizi tekrar değerlendirmeniz gerekebilir.
  • Rakibiniz ilgili sayfasına ne kadar fazla/güçlü backlink almış? Eğer rakibinizin backlink profili bütçenizi aşıyorsa, tekrar anahtar kelime stratejinizi değerlendirmeniz gerekebilir.

4 – Kelime Sayısı

Makalelerde kullanılan kelime sayısı için kesin bir doğrudan söz etmek mümkün değil. Ancak araştırmalara göre 500 kelimelik özgün makalelerin başarıya ulaşma ihtimali çok daha fazla oluyor. Özellikle de içerik pazarlama sitelerinde.

Eğer e-ticaret siteniz varsa,

  • Kategori sayfalarına minimum 300-350 kelime
  • Ürün sayfalarınıza minimum 150-200 kelime
  • Marka sayfalarınıza minimum 150-200 kelime girmenizde fayda var.

Eğer sitenizde çok fazla sayfa varsa, sürece en değerli sayfalarınızdan başlamanız gerekir.

5 – Diğer Medya Araçları

Sadece metinlerden oluşan sayfaların modası geçti. Bu durum Google gözünde de aynı. Peki SEO uyumlu makalelerinize hangi medya araçlarını ekleyebilirsiniz?

İçeriklerinizde mutlaka görsel kullanmalısınız. Kullanıcıların görsel bulunan sayfalarda vakit geçirme süreleri, diğer sayfalara oranla çok daha yüksek olacaktır. Sayfalarda video kullanımının arama sonuçlarındaki etkisinin ne kadar fazla olduğu da yadsınamaz bir gerçektir. Özellikle eticaret siteleri için hazırlanan ürün video çalışmaları, rakiplerinizi Google’da geçebilmek için oldukça etkili olacaktır.

Infografikler. Son yılların popüler araçlarından infografikler, hem kullanıcıların göz zevkine hitap ediyor, hem de yazıların paylaşılma oranını arttırıyor.Bu yazı 893 kere okundu.

Diğer Blog Yazıları